Proces rozwoju pleśni i grzybów


Proces rozwoju pleśni to temat, który niekoniecznie powinien przykuwać uwagę samych biologów. Z grzybami różnego rodzaju mamy styczność, w mniejszym bądź większym stopniu, częściej, niż nam się wydaje. W poniższym artykule przyjrzymy się procesowi ich powstawania oraz czynnikom stymulującym ich rozwój. Jest to nie tylko ciekawy aspekt pod względem przyrodniczym, ale także pod względem praktycznym. Będzie nam wówczas łatwiej ustrzec się przed grzybami w naszym mieszkaniu. Ponadto, znając ich możliwości wpływu na otoczenie, mniej będziemy bagatelizować ich obecność.

Systematyka grzybów pleśniowych

Warto rozpocząć od określenia, czym są grzyby pleśniowe i jak wygląda ich typologia. Pospolita pleśń to saprofityczne grzyby z różnych grup pleśniaka, pędzlaka, kropidlaka czy sierpika. Słowo saprofityczne oznacza cudzożywne, czyli pobierające energię z martwych szczątków organicznych i rozkładające je do związków prostych (w przypadku pleśni domowej są to zazwyczaj tapety i kleje do tapet). Pod względem systematycznym należą do klasy workowców i grzybów niedoskonałych.

Warunki rozwoju

Rozwój grzybów domowych może się rozpocząć poprzez zainfekowanie pomieszczenia ich zarodnikami, owocnikami, strzępkami czy drewnem porażonym i być kontynuowany poprzez obecność warunków optymalnych, takich jak ponad 60%-owy poziom wilgotności powietrza, odpowiednio wysoka temperatura (około 20°C), brak cyrkulacji powietrza i dostępu do światła, a także odpowiedni odczyn środowiska.

Konsekwencje

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że obecność saprofitów w domostwach ma realny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Grzyby te mogą wywoływać schorzenia reumatyczne, nudności, senność, bóle głowy, apatie, a nawet stymulować powstawanie nowotworów. Został przeprowadzony szereg badań względem mykotoksyn i udowodniono, że nawet jednorazowa, większa dawka najlepiej rozpoznanej mykotoksyny, jaką jest Aspergillus Flavus, może doprowadzić do nieodwracalnych zmian przedrakowych np. w wątrobie.

Sposoby usuwania pleśni z mieszkania

Jeśli już na czynności profilaktyczne za późno (dbanie o przewiew i temperaturę w mieszkaniu, kupno osuszaczy powietrza), należałoby podjąć zdecydowane kroki względem usunięcia nieproszonego gościa z naszej sfery prywatnej. Należy fizycznie usunąć ciemne plamy a następnie spryskać lub pomalować powierzchnię środkiem grzybobójczym lub chlorem. Dodatkowo skutecznym sposobem na pozbycie się zarodników grzyba z powietrza jest ozonowanie, czyli inaczej mówiąc dezynfekcja bez użycia chemii. Można także pomalować ściany specjalnymi środkami bakteriobójczymi, przy której rozwój grzybów domowych jest właściwie niemożliwy.

W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się odgrzybianiem ścian.

Osuszanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *