Zalania mieszkań – przyczyny i następstwa


Zalanie mieszkania należy do jednych z najbardziej nieprzyjemnych doświadczeń, jakie może spotkać lokatora. Szacuje się, że około 77% wypłat odszkodowań mieszkaniowych jest spowodowane właśnie tym zdarzeniem. Jest to sytuacja niewątpliwie stresująca, wiążąca się z poświęceniem ogromnej ilości czasu i pieniędzy, w celu zniwelowania skutków incydentu. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy oprócz Ciebie, ofiarami zalania są Twoi sąsiedzi. Wówczas narażasz się nie tylko na uszczerbek finansowy, ale także na niepotrzebne konflikty. Jak wobec tego ustrzec się przed tą katastrofą? Warto poznać główne przyczyny jej pojawiania się! Zapraszam do lektury!

Najczęstsze przyczyny zalania mieszkania

Najpopularniejszym winowajcą w tym przypadku jest zdecydowanie pralka, a dokładnie jej wężyk doprowadzający wodę, który po prostu pęka bądź przecieka dłuższy czas. Do innych przyczyn należy np. pękniecie rur, co zdarza się w starych budownictwach lub rozszczepie łączeń niedokładnie wykonanej instalacji wodnej. Kolejnymi powodami mogą być: zapchanie instalacji wodnej przez kamień osadowy; zapchanie kanalizacji toalety, brodzika, wanny, umywalki; uszkodzony zawór; przewiercenie rury podczas robót remontowych, cieknący kran czy ogólna niedrożność rur. Bywa, że za zalanie mieszkania odpowiada administracja poprzez przeciek lub inną awarię pionów. Sytuacja podobnie wygląda w przypadku rynien, które zalewają ściany budynków, bądź nieszczelnego dachu. Trzeba także uczciwie wspomnieć, że wiele wypadków było spowodowane zwykłą nieopatrznością, poprzez niezakręcenie kranu przed wyjściem bądź niewymienianie wężyków doprowadzających, co powinno mieć miejsce minimum co 6-7 lat.

Przykładowe skutki zalania mieszkania

Następstw zalania mieszkania może być wiele. Nieuniknionym jest zawilgocenie ścian i sufitów, co, jeśli nie zostanie odpowiednio osuszone, doprowadzi do powstania szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów. Wówczas, należałoby wykonać ozonowanie pomieszczenia. Ponadto grzyby domowe mają wpływ na beton, cegłę i zaprawę. Materiały te, co prawda, nie są pokarmem grzybów, ale produkty przemiany materii grzyba mogą powodować ich niszczenie i korozję. Kolejnym typem możliwych i prawdopodobnych szkód są uszkodzenia sprzętów RTV, a nawet puchnięcie mebli i rozwarstwienie parkietu. Każde z tych przypadków może zafundować nam uszczerbek na nerwach, czy konieczność wycofania się z codziennych obowiązków, o czym też należy pamiętać.

Osuszanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *