Zdarza się, że zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu może stanowić duży problem i dotkliwie wpłynąć na komfort życia lokatorów. Pleśń i grzyb na ścianach nie tylko dają nieprzyjemny zapach, ale mogą spowodować wzrost kosztów za ogrzewanie, skutecznie opóźniać proces remontowania, czy szkodliwie wpływać na zdrowie. W większości przypadków najlepszym i jednocześnie najprostszym rozwiązaniem dla tego utrapienia jest zakup dobrych i skutecznych osuszaczy powietrza, który wychwytuje wodę, utrzymując wilgotność na odpowiednim poziomie. Osuszacze dzielą się ze względu na budowę i miejsce zastosowania. Oto kilka z nich.
Osuszacze domowe
Urządzenie takiej wielkości jest w stanie pobrać około 20 litrów wody z powietrza. Najczęściej zbudowane jest z tworzyw sztucznych, jest niewielkie i mobilne. Przed kupnem warto sprawdzić poziom hałaśliwości danego modelu, bo w końcu kupowany jest do domu, w którym przede wszystkim odpoczywamy.
Osuszacze profesjonalne
Jak sama nazwa podpowiada, to osuszacz nieco większego kalibru, nazywany zamiennie odwilżaczem. Ta pokaźna maszyna jest w stanie pobrać nawet do 100 litrów wody na dobę! Najczęściej używane są na różnego rodzaju halach i magazynach, gdzie objętość przestrzeni jest znacznie większa od tej mieszkaniowej.
Osuszacz budowlany
Od profesjonalnego różni się w zasadzie tylko tym, że chroni go odpowiednia obudowa, by mógł być używany w warunkach budowlanych. Musi być bowiem odporny na wszelakie uderzenia, pyły i kurze. Jego wydajność jest domyślnie równie wysoka, bo ten osuszacz może pobrać około 90 litrów na dobę.
Osuszacze basenowe
Osuszacze basenowe sprawdzają się najlepiej przy basenach domowych. Redukując wilgoć z powietrza, zmniejszają koszty ogrzewania i kontrolują poziom komfortu w pomieszczeniu.
Parametry, na które warto zwracać uwagę przy kupnie osuszacza
Wszystkie parametry, jakimi powinien charakteryzować się dobry osuszacz zależą od intencji jego zastosowania, a wydajność jest tu kluczowa. Na nic się zda osuszacz o sile domowej na budowie, czy na odwrót, no chyba że mówimy o drastycznych przypadkach i osuszamy budynek po poważnym zalaniu. Poprawnie należy dobrać także poziom przepływu powietrza, który zależny jest najczęściej od wielkości pomieszczenia. Im większy przepływ powietrza, tym większa siła osuszacza. Jeśli chodzi o aspekty ekonomiczne, zwróć uwagę na ilość zużywanego prądu podczas użytkowania urządzenia. Może okazać się tak, że oszczędzisz dzięki temu dużo pieniędzy. Innymi czynnikami są warunki, w jakich ma być używany osuszacz, głośność, pojemność zbiornika na wodę oraz obecność dodatkowych funkcji i akcesoriów, takich jak: grzałka, pompa wody, lampa UV, higrometr i higrostat.