Osuszanie po zalaniu – skuteczne sposoby


Zalanie mieszkania, domu lub biura nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji. Może powstać w wyniku awarii wodociągów, kanalizacji, pralki lub być winą sąsiada z góry. Bez względu na przyczynę jest to sytuacja, która wymaga szybkiego i skutecznego działania. I o tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

W zależności od tego, jak duże są straty, osuszanie mieszkania po zalaniu można przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą fachowej firmy. Metodę jaką wybierzemy, należy dobrać do danej sytuacji. Może być tak, że wystarczy jedynie porządnie osuszyć ściany czy podłogę za pomocą osuszaczy powietrza. W innych przypadkach konieczne będzie wypompowywanie wody z mieszkania za pomocą pomp, a nawet skuwanie posadzki.

Metoda osuszania zależy nie tylko od wielkości szkód, ale też od pory roku. Jeśli mamy to szczęście w nieszczęściu, że zalanie budynku miało miejsce w środku suchego lata, to można wesprzeć się suchym powietrzem z zewnątrz. Otwórz szeroko okna i pozwól wpaść do środka jak największej ilości promieni słonecznych, które przyspieszą proces osuszania.

W komfortowej sytuacji są również mieszkańcy domów wolnostojących wyposażonych we własny system grzewczy. Wówczas o każdej porze roku mają oni możliwość rozpalenia w piecu i nagrzania pomieszczeń do czasu aż woda dosłownie wyparuje. Należy jednak przy tym pamiętać, ze ruch powietrza ma kluczową rolę w procesie osuszania budynków, dlatego wietrzenie jest wręcz wskazane.

Rozwiązanie to niesie jednak za sobą dyskomfort mieszkańców związany z bardzo wysoką temperaturą w domu, oraz znacznie wyższymi kosztami za energię czy gaz.

Jeśli jednak niechciana awaria nastąpiła w deszczowej porze roku, gdy wilgotność na zewnątrz jest wysoka, konieczne będzie zastosowanie innych metod. Niezbędne będą profesjonalne osuszacze powietrza, które wypożyczysz w firmach zajmujących się usuwaniem szkód po zalaniu. Zrób to jak najszybciej, bo zawilgocone powierzchnie szybko mogą zostać zaatakowane przez pleśnie i grzyby.

Osuszanie ścian

Do osuszania ścian stosujemy osuszacze powietrza dobrane na podstawie oszacowania wielkości szkód oraz rozmiaru zalanych pomieszczeń. Urządzenie absorbuje wilgoć z mokrych powierzchni oraz powietrza i skrapla ją do specjalnych zbiorników. Pracę osuszaczy wspomogą również wentylatory promieniowe lub osiowe, które zwiększają cyrkulację powietrza we wnętrzach, co przyspiesza proces osuszania.

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale osuszanie nie może przebiegać zbyt szybko. Dlatego urządzenia osuszające powinny być dobrane i zainstalowane przez wykwalifikowany zespół. Zbyt niska wilgotność może doprowadzić do rozsychania drewnianych elementów wyposażenia wnętrz np. mebli, okien lub podłogi.

Osuszanie posadzki

Osuszanie posadzki to proces zdecydowanie trudniejszy i bardziej pracochłonny niż w przypadku ścian. Tu również bardzo liczy się czas. Działajmy więc już w momencie awarii. Nadmiar wody z podłogi trzeba jak najszybciej wytrzeć, jeśli jest go niewiele lub odpompować, gdy mamy do czynienia z większym zalaniem.

W osuszaniu posadzki najbardziej kłopotliwe jest wniknięcie wody w warstwę styropianu znajdującego się pod posadzką. Stąd nie da się jej samodzielnie odparować, a zalegająca powoduje rozwój szkodliwych mikroorganizmów, uszkadza całą konstrukcję oraz przenika do ścian przy podłodze. Objawy tego procesu można zauważyć dopiero po kilku miesiącach. Do najbardziej charakterystycznych należy wyczuwalna wilgoć na ścianach przy podłodze, łuszczenie farby, uszkodzenie posadzki oraz pojawienie się pleśni.

Czasem jedynym rozwiązaniem na wodę w styropianie jest jego wymiana. Jednak wymaga to zdemontowania całej podłogi i skucia szlichty. Na szczęście istnieją mniej inwazyjne rozwiązania. Jednym z nich jest wypożyczenie urządzenia, które wtłoczy suche powietrze do pod podłogę. Konieczne będzie wywiercenie kilku otworów w posadzce, które umożliwią osuszanie.

Na koniec ozonowanie

Zwieńczeniem procesu osuszania mieszkania po zalaniu jest zastosowanie ozonowania, które zniszczy ewentualnie powstałe patogeny w postaci grzybów i pleśni oraz zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu.

Jak widać, proces osuszania domu nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim wymaga użycia fachowego sprzętu. Jeśli więc przydarzyła Ci się przykra awaria, skontaktuj się z firmą Drypol. Nasi specjaliści błyskawicznie ocenią szkodę i zastosują najefektywniejsze działania. Dzięki naszej interwencji po zalaniu nie będzie ani śladu.

Osuszanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *