Odgrzybianie mieszkania – mówimy jak!


Grzyb i pleśń na ścianach mieszkania razi nie tylko swoim wyglądem. To przede wszystkim źródło niebezpiecznych dla zdrowia patogenów, które w dłuższej perspektywie czasu mogą doprowadzić do rozwoju groźnych chorób. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie usuwać wszelkie objawy zagrzybienia ścian. Jak to zrobić skutecznie? O tym w dzisiejszym artykule.

Przyczyny grzyba w mieszkaniu

Wśród najczęstszych przyczyn grzyba w mieszkaniu wymienia się wysoką wilgotność pomieszczeń, nieprawidłową wentylację, nieszczelne okna, złą termoizolację budynku oraz za wysoką temperaturę panującą we wnętrzach, przy jednoczesnym braku odpowiedniej wentylacji.

W związku z specyficznymi warunkami, jakich potrzebują grzyby i pleśnie do rozwoju, atakują głównie kuchnię i łazienkę. Bardzo łatwo jest poznać takiego „dzikiego lokatora”. Objawia się najczęściej wykwitami na ścianach przy suficie, w rogach pomieszczeń. Przybiera kolor od brązowego, przez zielony po czarny. W zagrzybionym pomieszczeniu łatwo wyczuć też charakterystyczny zapach stęchlizny.

Kiedy zauważysz takie objawy w swoim mieszkaniu, nie zwlekaj i jak najszybciej podejmij działania. Grzyb sam nie zniknie, a im bardziej się będzie rozprzestrzeniał, tym bardziej zagraża zdrowiu Twojemu i Twojej rodziny.

Pleśń w początkowym stadium można próbować usunąć samodzielnie za pomocą specjalistycznych środków dostępnych w sklepach. Do odgrzybiania większych powierzchni warto jednak zatrudnić profesjonalną firmę, która skutecznie i bezpiecznie usunie niechcianego gościa.

Metoda termiczna z użyciem opalarki

Wyróżnia 3 podstawowe metody odgrzybiania budynków. Pierwszą z nich jest metoda termiczna. Stosuje się ją, gdy grzyb nie dostał się w głąb ściany i występuje powierzchniowo. W pierwszym etapie mikroorganizmy usuwa się za pomocą opalania lampą lutowniczą lub opalarką, następnie, na tak przygotowaną powierzchnię, stosujemy wcześniej zakupione środki grzybobójcze.

Metoda chemiczna do samodzielnego stosowania

To wariant, który umożliwia samodzielne usuwanie grzyba w mieszkaniu. Pamiętaj tylko, by się odpowiednio zabezpieczyć. Rękawiczki i maska na twarz to podstawa podczas pracy z zagrzybioną powierzchnią. Metoda termiczna polega na usunięciu grzyba lub pleśni mechanicznie za pomocą szpachelki, do tego momentu aż ściana będzie sucha i czysta.

Następnym krokiem jest potraktowanie oczyszczonego miejsca środkiem grzybobójczym. Możemy to zrobić pędzlem lub natryskiem. W zależności od tego, jaki środek wybierzemy, konieczne może być powtórzenie zabiegu kilka razy w odstępach paru godzin. Pamiętaj, by zawsze stosować się do zaleceń na opakowaniu wybranego przez Ciebie środka do odgrzybiania.

Metoda iniekcyjna

To metoda stosowana przez fachowców. Konieczna, kiedy grzyb zaatakował głębsze warstwy ściany. W tym przypadku działanie powierzchniowe może nie wystarczyć. Wymaga wywiercenia w zagrzybionej powierzchni otworów o głębokości około 1 cm w odstępach 10-15 cm. Otwory wywiercamy w dół pod kątem 45 stopni. Następnie do tak przygotowanych wgłębień wkładamy lejki i wlewamy środek przeciw grzybom i pleśniom. Po upływie czasu wskazanego przez producenta preparatu, wypełnione substancją otwory zaklejamy. Na to można położyć nową warstwę tynku.

Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest znalezienie przyczyny powstawania grzyba na ścianach. Ponieważ to wysoka wilgoć jest tego główną przyczyną, należy najpierw ją wyeliminować . Samo odgrzybienie ścian nie spowoduje, że grzyb się więcej nie pojawi. W pierwszej kolejności usuwamy przyczynę, a dopiero kolejnym krokiem jest odgrzybienie pomieszczeń.

Odgrzybianie mieszkań to nie jest prosta sprawa. W przypadku niewielkiego rozprzestrzenienia się mikroorganizmów może wystarczyć działanie na własną rękę. Jednak w przypadku poważniejszych „ataków” grzyba konieczna będzie interwencja fachowców. Postaw na specjalistów z doświadczeniem i wybierz firmę Drypol. Przeprowadzimy szybkie i skutecznie odgrzybianie ścian w Twoim domu.

Osuszanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *