Kiedy najczęściej stosowane są pomiary wilgotności budynków?


Pomiar wilgotności powietrza i budynków jest niezwykle istotnym zabiegiem, a jego rezultatów nie należy bagatelizować. Ich wyniki mogą naprowadzić na wykrycie źródła czynnika, który może być poważnie groźny dla zdrowia człowieka bądź stanowić zagrożenie dla konstrukcji i jakości danego budynku. Miernik wilgotności stosowany jest przez organy stojące na straży właściwych warunków w obiektach sanitarnych i gastronomicznych, a także przez firmy prywatne, które są wynajmowane zazwyczaj wtedy, kiedy poszczególne budynki budzą pewne wątpliwości właścicieli.

Popularne zastosowanie pomiaru wilgotności budynków

Oczywiście pomiar wilgotności powietrza w pomieszczeniach oraz murów budynków jest właściwie obowiązkowy po wszelkiego rodzaju zalaniach. Istnieje bowiem ogromne prawdopodobieństwo, że następstwem tego zdarzenia może być rozwój grzyba i pleśni, niewątpliwie zagrażających zdrowiu człowieka. Pomiar ten pomoże to wykryć, nawet jeśli wstępne oględziny nie wskazują na ten typ zagrożenia. W razie potrzeby firma wykonująca pomiar może przeprowadzić także proces usuwania grzyba z mieszkania całkowicie, najczęściej za pomocą tak zwanego ozonowania. Ciekawostką jest fakt, że niekorzystne wyniki pomiarów wilgotności w budynkach starych i zabytkowych może być podstawą do zamknięcia poszczególnych obiektów. Zagrożeniem dla zdrowia człowieka może być nie tylko ich osłabiona konstrukcja, ale także obecność dużych ilości szkodliwych substancji w powietrzu.

Pomiary wilgotności przed wykonaniem wszelkich prac remontowych

Pomiar wilgotności jest rutynowym działaniem podejmowanym przed przystąpieniem położenia wszelkich materiałów wykończeniowych. Okazuje się bowiem, że wilgoć może być obecna poniżej widocznej z góry warstwy suchej. Z biegiem miesięcy bądź lat ujawnia się, niszcząc wspomniane materiały wykończeniowe, takie jak parkiety, panele, ocieplenia budynków itp. oraz będąc powodem powstawania szkodliwego dla zdrowia człowieka rozwoju grzyba. Zdecydowanie nie można zapomnieć o tej procedurze przy remontowaniu domostwa, szczególnie narażonego na tego typu zagrożenia.

Osuszanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *