Wentylatory – zastosowanie i rodzaje


To urządzenia, dzięki którym możemy cieszyć się temperaturą pomieszczenia dostosowaną odpowiednio do warunków pogodowych i pory roku. Dobry wentylator pozwoli na ogrzanie lub ochłodzenie powietrza, bez nadmiernego wysuszania. Dzięki temu urządzeniu będziemy mieli pewność, że oddychamy powietrzem czystym, bez zabrudzeń, pleśni czy zarodników grzybów. Ponieważ na rynku dostępne są różnorakie rodzaje wentylatorów, podpowiadamy, jakie jest ich przeznaczenie i który warto wybrać odpowiednio dla Twoich potrzeb – poniżej znajdziesz podział wentylatorów ze względu na ich budowę.

Wentylatory promieniowe

Dzielą się na wentylatory promieniowe normalne, promieniowe bębnowe i promieniowe poprzeczne. Inaczej typ promieniowy nazywany jest także odśrodkowym – nazwa ta ma związek z tak zwanym efektem odśrodkowym, w wyniku którego ciśnienie zwiększa się. Mechanizm przetwarza dysproporcję poziomu ciśnienia. Z uwagi na to kryterium możemy podzielić wentylatory promieniowe na nisko-, średnio- i wysokociśnieniowe. Powietrze jest zasysane osiowo, a tłoczone promieniowo. Wentylator promieniowy będzie dobrym rozwiązaniem na przykład dla branży spożywczej i gastronomicznej, gdzie wykorzystuje się układy chłodnicze.

Wentylatory osiowe

Ten typ wentylatorów dzielimy na śmigłowe, przeciwbieżne, normalne i strumieniowe. Wentylator śmigłowy kojarzy większość z nas – to najprostszy typ wentylatora, najczęściej z poczwórną łopatką śmigłową, zamontowaną na szczycie stojaka. Pozwala na szybkie ochłodzenie powietrza w dowolnym pomieszczeniu – odpowiedni zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z niewielkim metrażem.

Większość wentylatorów osiowych jest zbudowana z silnika, wirnika, kołpaku i kierownicy. Możemy znaleźć wentylatory osiowe do montowania pod sufitem, to kolejna dobra propozycja dla małych pomieszczeń. Wentylator osiowy został zaprojektowany w celu przetwarzania powietrza o stosunkowo niskim ciśnieniu, a jednocześnie jego charakterystyczną cechą jest bardzo wysoki poziom wydajności. Jeżeli szukasz cichego wentylatora, typ osiowy normalny będzie dobrą opcją dla Ciebie. Z kolei typ osiowy strumieniowy jest adekwatny do warunków przemysłowych, a typ przeciwbieżny do przestrzeni takich jak kopalnie.

Inne klasyfikacje

Wentylatory możemy dzielić nie tylko ze względu na konstrukcję lub wysokość wytwarzanego ciśnienia, ale również zabudowę wentylatora w sieci – tłoczące, ssące i ssąco-tłoczące – czy ze względu na ilość wirników – jednostopniowe i wielostopniowe. Co więcej, urządzenia te dzielimy także według zastosowań, na przykład na wspomniane wcześniej wentylatory kopalniane, przeznaczenia ogólnego czyli osiowe śmigłowe, a także specjalnego przeznaczenia przemysłowego.

Osuszanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *