Różne typy osuszaczy do zastosowań przemysłowych i komercyjnych

Osuszacze powietrza pomagają w zwalczaniu zbyt wysokich temperatur, wilgotności w budynkach i pleśni, która może pojawiać się z powodu źle zaizolowanych powierzchni lub braku dobrej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. Osuszacze przemysłowe najczęściej charakteryzują się większym natężeniem działania i większą wytrzymałością, dlatego też są droższe od wersji stosowanych w domach.

Urządzenia te w wersji przemysłowej najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych i metali, natomiast te mniejszych rozmiarów, przeznaczone do domów, wykonuje się z mniej wytrzymałego, lekkiego tworzywa, przypominającego plastik.

Oto najczęściej spotykane rodzaje osuszaczy:

Osuszacze kondensacyjne

Profesjonalne osuszacze kondensatu używają mechanizmu zbierającego skroploną wodę z powietrza. Niektórzy producenci oferują filtry odwróconej osmozy, które zamieniają kondensat w wodę pitną. Ma to na celu zmniejszyć ilość odpadów. Istnieją również typy osuszaczy budynkowych, które usuwają wodę w postaci pary, zamiast cieczy.

Elektryczne osuszacze chłodnicze

Jest to jeden z bardzo powszechnych rodzajów osuszaczy. Działają one poprzez wciąganie wilgotnego powietrza przez chłodzony parownik z wentylatorem. Zimna część urządzenia chłodniczego skrapla usuwaną wodę, a następnie powietrze jest podgrzewane przez cewkę skraplacza. Osuszone powietrze zostaje wówczas uwolnione do pomieszczenia. Ten rodzaj osuszaczy najlepiej sprawdza się w ciepłych pomieszczeniach, w zimnym otoczeniu bywają znacznie mniej efektywne.

Osuszacze adsorpcyjne

Osuszacze adsorpcyjne mają za zadanie pochłaniać powietrze z pomieszczenia, które jest następnie ogrzewane w środku urządzenia. Działają bez względu na temperaturę, jaka panuje w danym pomieszczeniu. Ten rodzaj osuszaczy często dostępny jest w małych, łatwych do przeniesienia gabarytach. Z tego powodu są popularnym gadżetem w domach i niewielkich pomieszczeniach.

Główne zastosowania osuszacza jako urządzenia

Zastosowanie osuszaczy powietrza w magazynach pomagają uchronić maszyny przed uszkodzeniami elektrycznymi. Ponadto są pomocne w utrzymaniu zdrowego środowiska pracy dla ludzi znajdujących się w danej placówce. Najczęściej stosuje się je w miejscach, które narażone są na uszkodzenie przetrzymywanych tam dóbr, szczególnie żywności.

Innym powszechnym zastosowaniem osuszaczy komercyjnych jest kontrolowanie warunków środowiskowych w pomieszczeniach takich jak na przykład kryte baseny. Stosowane w nich podgrzewacze basenowe bardzo często zwiększają wilgotność powietrza, która przyczynia się do osadzania pleśni. Zainstalowanie odpowiedniego osuszacza powietrza pozwoli zachować basen w należytych warunkach.

Osuszanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *