Metody prewencyjne przed powstawaniem pleśni w mieszkaniach


Obecność pleśni w mieszkaniu może być bardzo dokuczliwa i ciężka w pozbyciu się. Na jej pojawianie się w zdecydowanej większości przypadków mamy znaczący wpływ, w związku z czym warto robić wszystko, by do tego zdarzenia w ogóle nie dopuścić. Grzyb widoczny na ścianach może być nie tylko nieestetyczny, ale długotrwale wdychanie ich drobinek znajdujących się w powietrzu może być powodem bólów głowy, chronicznego zmęczenia, problemów skórnych, a nawet dolegliwości związanych z tak istotnymi narządami dla człowieka, jak nerki czy mózg. Poniżej więc mamy przyjemność przedstawić kilka kluczowych porad i zasad, których rzetelne przestrzeganie ma szansę uchronić przed tym problemem.

Miejsca najbardziej podatne na wysoką wilgotność, a co za tym idzie występowanie pleśni

Niestety często jest tak, że nie zdajemy sobie sprawy z obecności grzyba i pleśni w mieszkaniu, a nawet jeśli to często bagatelizujemy ten problem, nie zdając sobie sprawy z jego rangi. Ta sytuacja najczęściej ma miejsce w kamienicach i innych rodzajach starego budownictwa. Dodatkowo sprzyjają temu mała przestrzeń i nasłonecznienie poszczególnych mieszkań. Pomiar wilgotności budynku powinien być wykonywany także na terenach, na których występują rzeki i inne zbiorniki wodne, szczególnie w okresie jesiennym.

Metody prewencyjne

Oczywiście podstawową i dla wielu może banalną poradą będzie wietrzenie powietrza w mieszkaniu. To pozwoli przede wszystkim usunąć nadmiar szkodliwych substancji z powietrza, które mogą być znacznie przyspieszyć i ułatwić proces powstawania wspomnianej pleśni. Nie ma co się łudzić, że łatwo nam będzie uporać się z pleśnią, jeśli okna mieszkań są nieszczelna lub jeśli warstwa ociepleniowa budynku jest zbyt cienka, lub uszkodzona. Jeśli wiesz, że Twoje mieszkanie ma tendencje to zatrzymywania nadmiernej wilgotności, warto zainwestować od czasu do czasu, w wynajem profesjonalnych, budowlanych osuszaczy powietrza. Ten zabieg może uchronić przed znacznie większymi kosztami w przyszłości. Jeśli jednak już grzyb dostał się do mieszkania, zalecane jest przeprowadzenie zabiegu tak zwanego ozonowania.

Osuszanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *