Konsekwencje obecności pleśni i wilgoci w mieszkaniu


Pleśń najczęściej pojawia się w mieszkaniu jesienią i zimą. Zdarza się, że nie zdajemy sobie sprawy z jej obecności, ponieważ niechciana chowa się za tapetami, bądź w zacienionych i trudno dostępnych miejscach. Pojawienie się grzyba jest oznaką za niskiej temperatury i za małej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Jego obecność nie tylko psuje walory estetyczne i zapachowe, ale także emituje do powietrza szkodliwe substancje.

Wpływ na zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że pleśń nie jest obojętna dla zdrowia. Obecność szkodliwych substancji w powietrzu podrażnia nasze górne drogi oddechowe, a także może pogłębiać objawy spowodowane alergenami. Pierwszymi, niepokojącymi sygnałami są często ogólne zmęczenie i senność. Dłużej bagatelizowany problem może stać się przyczyną bólów głowy, żołądka, a w skrajnych przypadkach być czynnikiem stymulującym powstawanie nowotworów. Warto mieć to na względzie szczególnie wtedy, kiedy w naszym domu są obecne dzieci bądź zwierzęta. Ciekawostką jest także fakt, że pleśń może być przyczyną niewydolności nerek i braku bądź pogorszenia płodności u obu płci.

Jak zapobiegać i chronić się przed grzybem

Jeśli jeszcze nie jesteśmy w jego posiadaniu w swoim mieszkaniu, to możemy spać spokojnie, choć mimo wszystko, warto stosować kilka następujących, profilaktycznych wskazówek: zimą ogrzewać mieszkanie, nawet te niezamieszkane i utrzymywać w nim temperaturę w okolicach 20 stopni, zmniejszyć ilość kwiatków w pomieszczeniu, jeśli jest ich wyjątkowo dużo, nawilżacze powietrza zastąpić osuszaczami oraz często otwierać okna. Sprawa się nieco komplikuje, kiedy grzyb już dostanie się do środka. Nie jest to oczywiście proces nieodwracalny, jednakże w tym przypadku trzeba postawić na zdecydowane kroki. Najlepiej, gdy potraktujemy sprawę kompleksowo, czyli gdy wykonamy kilka czynności jednocześnie, takich jak: zastosowanie farby hydrofobowej na ścianę, użycie środków grzybobójczych czy zakup specjalnych osuszaczy powietrza. Warto by było także przemyśleć kwestię inwestycji w profesjonalne ozonowanie pomieszczenia. Jak widać, grzyby nie tylko szkodzą zdrowiu, ale także skutecznie mogą uszczuplić nasze portfele.

Osuszanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *