Niezwykle przydatna funkcja badań termowizyjnych


Każdy z nas znalazł się w takiej sytuacji, w której badanie termowizyjne okazało się niezbędne. Jeśli nie zostało wykonane bezpośrednio, to na pewno przez wynajętego do tego fachowca. Mógł to być elektryk, hydraulik lub budowlaniec. Termografia znacząco pomaga w zapobieganiu bardzo niepożądanych zdarzeń, takich jak zalanie mieszkania, niepoprawne ocieplenie budynku czy awarie elektryczne. Istnieje wiele rodzajów badań termowizyjnych. Rozróżnia się je na podstawie branży zastosowania. W niniejszym artykule poznamy je trochę lepiej.

Termowizjery przemysłowe

Wykorzystywane są przede wszystkim do badania anomalii temperaturowych w urządzeniach technologicznych. Pozwoli to ocenić, czy prawdopodobne jest wystąpienie awarii i zapobiec temu na czas. Jest to o tyle istotne i ważne, że są to maszyny z wyjątkowo wysokiej półki cenowej, których ponowny zakup mógłby zrujnować produkcję i funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Szybkie wykrywanie prawdopodobnych awarii może zapobiec także konieczności zatrzymania produkcji, którą powoduje nagła potrzeba wymiany łożysk.

Termowizja w energetyce

Gdyby nie regularne pomiary termowizyjne słupów i linii wysokiego napięcia, prawdopodobnie do poważnych awarii dochodziłoby na tyle często, że co chwilę brakowałoby prądu w naszych domach. Najważniejsze jest obserwowanie izolatorów ceramicznych, których zaniedbanie mogłoby doprowadzić do poważnych eksplozji, powodujących trwałe uszkodzenia. Badania przeprowadzane są w nieco niekonwencjonalny sposób, bo za pomocą śmigłowca. Ze śmigłowca osoba wykwalifikowana ma za zadanie sprawdzić połączenia przy użyciu kamery termowizyjnej z długim obiektywem.

Termowizja w budownictwie

Jest dla nas wyjątkowo ważnym aspektem. Termowizjer w budownictwie jest przede wszystkim do kontrolowania izolacji cieplnej w budynku. Aby badanie było wiarygodne, to ważne jest, aby różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku wynosiła minimum 15°C. Pozwala to zapobiec późniejszym konsekwencjom nieprawidłowego ocieplenia domu, takich jak obecność wilgoci czy wysokie koszty ogrzewania podczas zimy. Badanie termowizyjne w domu często służy także wykrywaniu źródeł cieknącej wody i spięć energetycznych.

News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *